Йога Нидра е метод за енергийна работа с тялото и достигане до по-дълбоките пластове на съзнанието, разработен от свами Сатянанда в средата на миналия век. Идеята възниква още в средата на 40-те години със случаен експеримент, при който той започва да чете санскритски текстове на 12-годишно момче по време насън и постепенно открива, че материалът е бил усвоен несъзнавано.
Приблизително по същия случаен начин, но десетилетие по-късно, българинът Георги Лозанов започва работата си по обобщената от него сугестология (по-късно – сугестопедия) – метод, които има приблизително същите практически цели и насоченост. На другия край на планетата Хосе Силва експериментира върху себе си онова, което по-късно ще бъде обобщено под наименованието метод Силва и също е насочено към използване на вътрешните ресурси в състояние, подобно на това по време насън без да се достига до сън.
Трите подхода като инструменти са много сходни и паралелите не е трудно да бъдат разпознати дори и с малко практика. Докато за Лозанов фокусът остава в усвояване на нова информация и той съсредоточава усилията си в учебната дейност, Сатянанда се опира на идеи от древните текстове за Йога и Тантра, които познава добре, и успява да изгради една цялостна Йога система – отдръпването от шума на сетивата и концентрацията върху процеса на дишане и енергийните центрове постепенно водят до очистване от натрупаното вътрешно замърсяване и постигане на контрол върху преживяванията и самоосъзнаване – както е в най-добрите традиции на Йога.
Той нарича системата си Йога Нидра – Йога на съня.
Няколко бележки по практиката преди да решите да се заемете ли с нея:
1. Както всяка йога практика, и тази изисква дисциплина и постоянство – само редовното упражняване в продължение на по-дълъг период от време води до резултат.
2. Йога Нидра не е просто релаксация, а навлиза в пространството отвъд релаксацията, но преди да е започнал сънят – много важно е по време на практиката да не заспиваш.
3. Най-благоприятно за упражнения е времето след събуждане или преди заспиване, но Йога Нидра може да се практикува по всяко време – стига в продължение на час никой и нищо да не те безпокои.
4. Ако вече си включил асани или пранаяма във всекидневието си, добре е Йога Нидра да се упражнява непосредствено след тях.
5. Решението – кратко позитивно изявление за целта, която искаш да постигнеш – е фокусът на йога нидра. Формулирай винаги цел, която е важна и позитивна.
6. Ако ритъмът на броене на дишането на този запис е твърде бавен за теб, дишай с обичайния си ритъм, но не забравяй да броиш дишането си така, както е показано на записа. Когато стигнеш едно, просто изчаквай следващата стъпка като продължаваш да спазваш ритъма си. Ако объркаш броенето, трябва да започнеш отново от 27.
51 отговори на “Йога Нидра 1”
Благодаря Любомир! Аз съм ви фен и правя много често медитации те ви според нуждите ми! Благодаря ❤️